YOU ARE HERE: HOMEKo iesākt ar azbestu saturošu šīferi?

Ko iesākt ar azbestu saturošu šīferi?

Azbestu saturošais šīferis ir bīstamais atkritums, kura utilizēšanai izstrādāta īpaša kārtība. Latvijā ir vairāku uzņēmumi, kuriem izsniegta atļauja azbestu saturošu materiālu apsaimniekošanai. Tikmēr tiem, kuriem šīferis atrodas uz mājas jumta, jāzina – kamēr to nekustina, nav jāsatraucas.

Uzņēmuma “BAO” klientu konsultante Anda Breiere stāsta, ka uzņēmums brauc šīferim pakaļ, jo to pārvadāt drīkst tikai uzņēmums, kuram ir pārvadāšanas atļauja.

“Problēmas var sākties tajā brīdī, kad tas tiek drupināts, kad parādās vaļējās šķiedras, kad parādās putekļi, kas izplatās gaisā. Tos saelpojoties, mēs varam nonākt pie ļoti nopietnām veselības problēmām, tāpēc ir būtiski, kā šis jumts tiek noņemts un kas tālāk notiek ar šīferi,” norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere.

Tādējādi neprāts būtu šīferi izbērt uz ceļa, pa kuru automašīnas katru dienu brauks pāri, vai no tā ierīkot dobes savā mazdārziņā, jo ir risks saslimt ar vēzi. Jaucot mājas jumtu, noteikti uz sejas jāuzliek respirators.

“Noņemot šīferi no dzīvojamās mājas jumta, to vajadzētu atbilstoši iepakot. Nokraut atsevišķi no visiem pārējiem būvmateriāliem. Var izmanto “Big Bag” – tādas lielas somas, kur var salikt to visu, un pēc tam šīferis būtu jānodod attiecīgajam atkritumu apsaimniekotājam,” skaidro Vesere.

“Ja loksnes, ņemot nost jumtu, sadalās, tad būs viegli ielikt maisā. Ja nesadalās, tad liek uz paletes un aptin ar plēvi,” stāsta “BAO” pārstāve Breiere.

Nekādā gadījumā nevajadzētu savām rokām šīferi mēģināt sasmalcināt. Arī kopējā būvniecības konteinerā šīferi nedrīkst izmest. Iepakoto materiālu visdrošāk būtu palūgt aizvest bīstamo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumam, nevis pašam braukt uz izgāztuvi.

“Poligonos šīferi noglabā nevis kopā ar visiem pārējiem sadzīves atkritumiem, bet atsevišķi nodalītās vietās, kur ir tikai azbestu saturošie atkritumi. Tad tie nevar nekādā veidā saskarties ar citiem produktiem un līdz ar to ir droši apglabāti,” stāsta VARAM pārstāve.

[Avots: Uldis Birziņš (Latvijas Televīzija)]