Viena lieta ir mežā atrast izlietotu dzēriena iepakojumu. Pavisam cita – vecā jumta šīferi, kas pēc Ministru kabineta noteikumiem tiek uzskatīts par bīstamu atkritumu tā sastāvā esošā azbesta dēļ. Konkrētās šīfera kaudzes kāda sēņotāja pamanījusi mežā, Jēkabpils novada Ābeļu pagasta teritorijā. Spriežot pēc skata, šīferis tur mētājas jau ilgi.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija informē, ka azbests ir ļoti kaitīgs veselībai, jo, ieelpojot tā šķiedras vai putekļus, var rasties dažādas slimības, piemēram, plaušu vēzis, tāpat azbestu saturošie materiāli atstāj negatīvu ietekmi uz apkārtējo vidi. Kā rīkoties, ja atrasti bīstamie atkritumi? Vislabāk ir ziņot Valsts vides dienestam.
“Ir jāinformē tā Valsts vides dienesta reģionālā pārvalde, kuras teritorijā šie atkritumi ir konstatēti. Ja šim cilvēkam ir pieejams mobilais tālrunis, var nofotografēt un atsūtīt uz mobilo aplikāciju “Vides SOS”, jo tur uzreiz fiksēsies konkrētie dati, būs koordinātas. Ja tas ir mežā, lai inspektors to konstatētu, noteikti tāpat būs jāstāsta, kurā vietā tas ir,” skaidro Valsts vides dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča.
Ja cilvēkam nav pieejams viedtālrunis, var zvanīt uz Valsts vides dienesta diennakts tālruni: 26 338 800. Arī mēs paziņojām dienestam par konkrēto piesārņojumu Jēkabpils novadā. Pēc ziņojuma nodošanas Valsts vides dienesta speciālisti meklēs atkritumu radītāju vai zemes īpašnieku, kā arī uzraudzīs, lai teritorija tiktu sakopta.
SIA “Jēkabpils pakalpojumi” uzsver, ka pašiem iedzīvotājiem bīstamos atkritumus nevajadzētu aiztikt. Ar šādiem atkritumiem drīkst strādāt tikai tie atkritumu apsaimniekotāji, kuriem ir speciāla atļauja. “Bīstamo atkritumu savākšanai ir jāsaņem speciālas Valsts vides dienesta atļaujas atkarībā no piesārņojuma kategorijas,” skaidro SIA “Jēkabpils pakalpojumi” valdes priekšsēdētājs Guntars Leitāns. “Mums tādas nav, bet mūsu sadarbība ir ar poligonu “Dziļā vāda”, kurš ir saņēmis šādu atļauju, līdz ar to viņi var utilizēt šos atkritumus atbilstoši pastāvošajiem normatīvajiem aktiem.”
Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu, par azbesta atkritumu apglabāšanu neparedzētās vietās fiziskām personām paredzēts naudas sods no 210 līdz 850 eiro, bet juridiskajām personām – no 350 līdz 1400 eiro. Ja nav zināms piesārņotājs, tad par šo situāciju ir atbildīgs konkrētā nekustamā īpašuma īpašnieks. Piesārņotāju vai zemes īpašnieku soda Valsts vides dienests.
Tātad iedzīvotājiem, atrodot bīstamus atkritumus dabā, vislabākais variants ir zvanīt Valsts vides dienestam, kas arī uzņemsies situācijas tālāku risināšanu.
[Avots: Sandra Paegļkalne – VDTVsizeti]