Asbestos, the dangers,
the myths and the realities

LATVIA, EU

We cannot afford losing almost 15 000 lives a year in Europe, especially workers, from diseases caused by exposure to asbestos. Every death from asbestos-related diseases is avoidable," says Dr Zsuzsanna Jakab, WHO Regional Director for Europe. "We urge all countries to leave the Haifa meeting to fulfil their 2010 commitment and develop policies by the end of this year that will eliminate asbestos-related diseases from the face of Europe. There is very little time left for that.

[Dr Zsuzsanna Jakab, World Health Organization Regional Director for Europe April 2015]

Intro to Operation and Maintenance

Many people today have a false perception of the hazards of asbestos containing materials which are installed in buildings in the United States. Asbestos in most building materials is an additive in a material at a fairly low percentage (usually in the range of 1% – 10%). Asbestos is not a health hazard to humans unless it becomes airborne and is inhaled. The vast majority of asbestos containing manufactured building materials are what the Occupational Safety and Health Administration (OSHA) calls “intact” materials. This means that the fibers of asbestos are bound in the matrix of the material and are not free to float in the air. On the other hand, if a person used a mechanical grinder or sander on the material, it would become “non-intact”. The matrix is destroyed or pulverized and the fibers are free to float in the air (and they will).

["Operations and Maintenance – Managing Asbestos in Place in Buildings', The Asbestos Institute, 2019]

Health impact

All types of asbestos fibers are known to cause serious health hazards in humans and animals.[92][93][94] Amosite and crocidolite are considered the most hazardous asbestos fiber types; however, chrysotile asbestos has also produced tumors in animals and is a recognized cause of asbestosis and malignant mesothelioma in humans,[95] and mesothelioma has been observed in people who were occupationally exposed to chrysotile, family members of the occupationally exposed, and residents who lived close to asbestos factories and mines.[96]
During the 1980s and again in the 1990s it was suggested at times that the process of making asbestos cement could "neutralize" the asbestos, either via chemical processes or by causing cement to attach to the fibers and changing their physical size; subsequent studies showed that this was untrue, and that decades-old asbestos cement, when broken, releases asbestos fibers identical to those found in nature, with no detectable alteration.[97]
Exposure to asbestos in the form of fibers is always considered dangerous. Working with, or exposure to, material that is friable, or materials or works that could cause release of loose asbestos fibers, is considered high risk. In general, people who become ill from inhaling asbestos have been regularly exposed in a job where they worked directly with the material.
[ Wikipedia ]

Azbests un apkure - kāda ir saikne?

Azbests [ Asbestos ] ir pazīstams ar tā siltuma izturību un izolācijas īpašībām, un tas tika izmantots līdz pat 1999 gada beigām, lai palīdzētu izolēt cauruļvadus, katlus, kanālus un tvertnes gan mājās, gan komercplatībās.
Ar Direktīvu 1999/77/EK no 2005. gada 1. janvāra ir aizliegta jebkāda azbesta izmantošana. Turklāt ar Direktīvu 2003/18/EK ir aizliegta azbesta ieguve un azbesta produktu ražošana un pārstrāde. Tomēr galvenā problēma ir saskare ar azbesta iedarbību aizvākšanas, nojaukšanas, apkopes un uzturēšanas darbību laikā.
Hrizotīls [ Chrysotile ] bija visizplatītākā azbesta forma, pateicoties tās elastībai un spējai izmantot kā kopīgu savienojumu apmetuma maisījumā, kas pazīstama kā apliekoša siltumizolācija, to izmantoja cauruļu un katlu segšanai un izolēšanai.

Kaut gan uzkrātā zinātniskā pieredze nav pietiekama, lai ieviestu tādu aizsardzības līmeni, kas nodrošinātu to, ka veselība netiek apdraudēta, samazinot pakļaušanu azbesta iedarbībai, samazināsies ar azbestu saistītu saslimšanu risks.
[direktīva 2009/148/EK, Brisele, 30.novembris 2009]

OSHA 1997. gadā pieņēma likumus, kas jebkurā darba vietā ierobežoja azbesta līmeni līdz 0,1 šķiedrām uz kubikcentimetru. Darba devējiem ir pienākums nodrošināt drošus darba apstākļus. Viņiem ir arī jānodrošina aizsargapģērbs un aprīkojums darbiniekiem, kas strādā ap azbestu.

Eiropas Savienības kancerogēno vielu sarakstā azbests tiek klasificēts kā 1. kategorijas kancerogēnā viela. Šī iemesla dēļ azbesta izmantošana pasaulē tiek samazināta. Vairākās Eiropas Savienības valstīs: Austrijā, Beļģijā, Dānijā, Somijā, Francijā, Vācijā, Itālijā, Nīderlandē, Zviedrijā, azbesta izmantošana ir aizliegta, bet sākot ar 2005. gada 1. janvāri azbesta lietošana ir aizliegta visā Eiropas Savienībā. Arī Latvijā sāk pievērst lielāku uzmanību ar azbestu saistīto problēmu risināšanai. No 2001. gada 1. janvāra Latvijā ir aizliegts piedāvāt tirgū un lietot azbestu un to saturošos produktus. Azbesta produktus, kas ir iepirkti līdz 2001. gada 1. janvārim, atļauts izmantot līdz to lietošanas laika beigām ar nosacījumu, ka tiem ir jābūt atbilstoši marķētiem.

Man Tas Neskar!?

Kā ir patiesībā un vai mēs zinām, to ko būtu jāzina?

Visas instrukcijas kas radītas EU parlamentā, radītas ar domu ka visas pārējās būvniecības normas tiek valstī ievērotas.

Šī ir ļoti bīstama ilūzija. Namu īpašniekiem / apsaimniekotājiem nepietiek finanses ievērot šīs sarežģīti izpildāmās normas. Ja notiek demontāžas vai būvniecības darbi, cenu aptaujā vinnē tas kas devis viss zemāko cenu.

Instrukcijas, normas un semināri paredzēti tikai celtniekiem un darba devējiem.

Ja būvdarbu koordinatori, būvdarbu veicēji vai santehniķi pareizi apsaimnieko azbesta atkritumus, mājas iedzīvotāji vai telpu lietotāji var atļauties nezināt par azbesta klātbūtni. Diemžēl, pēc savas 10 gadu darba pieredzes šajā jomā, varu apgalvot, ne pirmie ne otrie nenojauš par azbesta klātbūtni. Valda izteikti liela neizglītotība, šājā jautājumā, iedzīvotāju vidū.

Azbesta putekļi nav ar aci saskatāmi un tiem nepiemīt smarža.

Atšķirībā no parastajiem "ikdienas" putekļiem, ko redzam, ja pēc sausas vasaras dienas uzpūš vējs, mēs redzam putekļu mākoni. Savukārt, azbesta putekļi paliek nepamanīti. Viņi ir krietni vieglāki un gaisā lido nenosēžoties līdz pat 48 stundām.

Padomju laikos būvētajām apkures trubām ekspluatācijas laiks iet uz beigām.

Kamēr azbesta saturošs izstrādājums netiek aiztikts, lauzts vai drupināts kaitējuma nav. Bet tiklīdz, šīs vecās trubas sāka remontēt, notiek kolosāls vides piesārņojums un pat krietni lielāks par to ko rada celtnieki. Tie vismaz zina ko dara un veic azbesta putekļu koncentrācijas mazināšanas pasākumus. Savukārt, no vecuma izžuvuši un izkaltusī azbestu saturošā izolācija pati sāk drupt un piesārņot gaisu. Neinformēta persona var iegūt ne tikai smagu sava organisma piesārņojumu ar azbestu, bet arī pakļaut daudzus citas dzīvas būtnes šim riskam.

Nepareizi apsaimniekotais azbests rada piesārņojumu.

Izbraucot ārpus pilsētas bieži vien redzam būvgružu paliekas, piem. uz ceļiem, vai teiksim kaudzēs sabērtus. Lielākoties šādos būvgružos var būt kaitīgie atkritumi. Ar tiem aizber bedres. Ir redzēts, ka šīfera loksnes sadrupinātas ber uz autoceļiem. Uzpūšot vējam, saulē izkaltētie putekļi kļūst par ķīmisko ieroci! Piem. Santehniķi vai pat citreiz mājas apsaimniekotāji remontē siltummezglus, pat neapzinoties ka tas ir azbests. Daudzos pagrabos situāciju pasliktina, ka tur atrodas arī ventilāciju šahtas un azbesta izplatība un koncentrācija ir krietni lielāka, nekā var sākumā likties.

Kādu kaitējumu azbests var nodarīt?

Azbests ir kaitīgs tikai tad, ja tas ir sadalīts atsevišķās šķiedrās un ja šķiedras nokļūst gaisā kā azbesta putekļi. Ja šīs šķiedras tiek ieelpotas, tās var izraisīt nopietnas slimības. Tomēr tas ļoti reti notiek ar cilvēkiem, kas nav bijuši saskarē ar augstām azbesta koncentrācijām. Tie galvenokārt ir cilvēki, kas regulāri strādā vai ir strādājuši ar azbestu.

  • Azbestoze ir neatgriezeniska plaušu sarētošanās, kas rada nopietnus elpošanas traucējumus. Tā var progresēt pat pēc tam, kad personai vairs nav saskares ar azbestu.
  • Plaušu vēzis. Cilvēkus, kuri regulāri strādā ar azbestu, apdraud lielāks risks saslimt ar plaušu vēzi.
  • Mezotelioma ir nedziedināms krūškurvja vai vēdera sienas vēzis. Vispār tās gadījumi ir sastopami ļoti reti, bet lielāks tās rašanās risks pastāv azbesta iedarbībai pakļautu darbinieku vidū.
Ar azbestu saistītās slimības attīstās lēnām. Azbestozes simptomi var parādīties 10 līdz 20 gadu laikā, bet ar azbestu saistītu vēža formu simptomi — līdz pat 40 gadu laikā.

Azbests kaitīgumam ir pakļauti cilvēki, kas regulāri strādā vai ir strādājuši ar azbestu?

Noteikti nē. Pretēji viss pieņemtajam apgalvojumam, ka kaitīgumam pakļauti tie cilvēki kas strādā ar azbestu, viss vairāk pakļauti ir tie kas nezin par šo kaitīgumu. Ja dzīvojamā mājā, bērnudārzā vai skolā cilvēki vairākus gadus elpo gaisu no ventilācijas šahtām vai staigā garām apkures sistēmām kurās ir azbests, tie paspēj ieelpot vairāk azbesta daļiņu, nekā īslaicīgi azbesta vidē strādājošs santehniķis. Ieelpotās azbesta daļiņas organisms nespēj pārstrādāt un izvadīt ārā. Notiek uzkrāšanās.

Azbests un šīferis - kāda ir saikne?

Par šīfera bīstamību azbesta dēļ diskusijas notiek jau desmitiem gadu

SABARBĪBAS PARTNERI

Ziņot par iespējamo azbesta piesārņojumu!

Šeit izveidota galeriju ar iesūtītājiem foto materiāliem no nesakoptajiem / bīstamajiem objektiem.

Saņemt Jaunumus

TOP